18 Mayıs 2012 Cuma

MURAT TOMRUK AN'LAMLAR FOTOĞRAFSERGİSİ ASLI NE MUTLU ANISINA İTHAF ETTİĞİ SNOW FLAKE BLANKETS FOTOĞRAFI

 MURAT TOMRUK'UN   25 KARELİK FOTOĞRAF SEÇKİSİNDEN  OLUŞAN AN'LAMLAR GALERİ/MİZ FOTOĞRAF SERGİSİNDE  ASLI NEMUTLU ANISINA İTHAF ETTİĞİ SNOW FLAKES BLANKETS FOTOĞRAFI...FOTOĞRAFIN YER ALDIĞI BÖLÜME HAZIRLADIĞIM ASLI NE MUTLU ANI KÖŞESİ.
Mekan : Galeri Miz
Tarih/Saat : 15 Mayıs 2012 - 11 Haziran 2012
Türü : Fotoğraf Sergisi
Fotoğraf çekmeye Mekteb-i Sultani’de öğrenci olduğu yıllarda başlayan ve o günden beri makinesini elinden hiç bırakmayan Murat Tomruk, uzun yıllar içerisinde çektiği binlerce kare fotoğraftan sonra, ilk kişisel sergisi olan An’lamlar ile sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Sanatçının son 6 yıl içerisinde çektiği fotoğrafların 25 karelik bir seçkisinden oluşan An’lamlar, 15 Mayıs tarihinden itibaren Galeri/Miz Teşvikiye’de sergilenmeye başlayacak.

“Hayatı yaşanır kılan duyguları arıyorum…”
An’lamlar sergisi, Murat Tomruk’un ailesiyle birlikte çıktığı tatilde, bir iş seyahatinde, yaptığı kültür gezilerinde, bazen de üzerinde takım elbisesi ile iş çıkışında çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Tomruk’un hayatının her anında yakalanan bu kareler, aslında profesyonel bir işadamının perspektifinden hayatın aktarımı olarak karşımıza çıkıyor. Tomruk, bu durumu “Altyazı gerektirmeyen yalın fotoğraflar ile hayatı yaşanır kılan duyguları arıyorum” diyerek açıklıyor.

“Bakan gözlerden gören gözlere geçebilmek”
Gündelik hayatın akışı sırasında ıskalanan, görmezden gelinen, farkına varılamayan detayları yakalayan Tomruk, eserlerinde bir anlamda “Bakan gözlerden gören gözlere geçebilmenin” önemini vurguluyor. Estetik öğelerin öne çıktığı fotoğraflarında duyguları ve farklı bakışları aktaran Tomruk, çalışmaları için, “Benim fotoğraflarımda hem duygu, hem matematik var. Mühendis olmamın ve profesyonel sektörde yer almamın sanatıma katkısı bu oldu sanırım” ifadesini kullanıyor.

Murat Tomruk’un 15 Mayıs tarihinde Galeri/Miz Teşvikiye’de açılacak An’lamlar sergisi, 11 Haziran tarihine kadar tüm sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Murat TOMRUK Kimdir?
1964’te İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Massachusetts Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Murat Tomruk, ilk yüksek lisansını Pennsylvania Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, ikincisini ise Koç Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı. Fotoğraf çekmeye lise yıllarında başlayan Tomruk, aldığı çeşitli eğitimlerle yeteneğini geliştirdi. Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Tomruk, İFSAK üyesi olup, Koç Holding’de üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.